1995 yılından önce Bursa ya bağlı bir belde iken Yalova’nın il olmasıyla Yalova ya bağlanıp İlçe olmuştur. Armutlu Yalova’nın en güney kısmındaki İlçedir.
Yapı olarak sahil kesimlerinde apartman ve sitelerden oluşmuş olup bu bölgeler yaz aylarında yoğun olmaktadır onun dışında Armutlu’nun yerli halkı genelde iskele ve Merkezde ikamet etmektedir. Sahil kesimleri Yılandar bölgesi kumluk ve 50 metre aralıklarla kurulmuş koruyucu dalgakıranlar mevcuttur . İskele bölgesinden Tavşantepe ye kadar sahil ve denizi çakıllıdır . Armutlu da büyük özel bir plaj olmadığından denize girmek için genelde Yılandar mevkii ve Fıstıklı köyü tercih edilmektedir

Yazın dışarıdan günübirlik tatil yapmak amacıyla gelecek misafirler için İhlas Tatil köyü , Miray Otel , Motel Model , İskele Park Otel ,Göral Termal, Erdilli Otel gibi işletmelerin yanında Pansiyon hizmeti veren bir çok yer vardır . Otel fiyatları güney ve Ege bölgesindeki fiyatlara nazaran düşüktür.

Armutlu’ya Nasıl Gidilir ?
Gemlik, Yalova ‘ ya ss4 nolu minibüs koop. ait araçlar hizmet verirken Busaya da Armodies Tur yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Araçlar kalktıkları Şehrin Terminalinden hareket eder. Onun dışında belli saatlerde İDO iskele mevkiinden İstanbul Yenikapı – Bostancı arası sefer yapmaktadır ve bu yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir. İstanbul ve Bursa dan Armutlu ya nasıl gidilir diye düşünmeden yukarıda yazmış olduğum alternatifleri değerlendirebilirsiniz..

Şehir içi ulaşımı konuşacak olursak beli saatlerde her bölgeye kalkan minibüsler ve Armutlu taksi bulunmaktadır.
Armutlu da Yaz turizm i yanında kış turizm i de mevcuttur . Şifalı doğal sıcak suyumuz ile şifa bulup kışında da tatil yapma imkanına sahipsiniz
Armutlu Belediye binası ,Armutlu Kaymakamlığı şehir merkezinde bulunmaktadır. Armutlu da satılık gayrimenkul ve daire almak oldukça emlak şirketi bulunmaktadır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

Giriş Yap

Hemen kayıt ol.

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.