Sinema sanatının değerli isimlerinden Mahmut Cevher, Burcu Kara’nın adlarının Armutlu ile anılmasından gurur, onur ve mutluluk duyuyoruz tabii ki. Rol aldıkları film ve dizileri seyrederken hangimiz övünüp keyiflenmedi ki ?
Ancak ben bugün, hatırladığım ve bildiğim kadarıyla bu konuda ilk ve öncü olan başka birilerinden bahsedeceğim sizlere.
Yaptığım internet araştırmasında kendilerinin soyu, kökü, biyografileriyle ilgili hiç bir bilgiye ulaşamadım ne yazık ki.. Bu konuda Armutlu’nun yerlilerinden, eskilerinden tanıyıp bilenlerin ekleyecekleri mutlaka vardır ve memnun olurum.
Bugün sizlere bahsedeceğim kişiler : 1960’lı yılların Ya Ben Ya O, Acemi Çapkın, Yumurcak Faka Basmaz, Özleyiş, Ölmeyen Aşk, Dağların Oğlu ve Acı Zeytin afişli Türk Filmleri’nde rol alarak adını Türk Sinema Tarihi’ne yazdırmış Yeşilçam sanatçılarımız Yılmaz Bengü ve eşi Birsen Bengü’dür.
Yukarıda saydığım filmler içerisinde sanırım en manidar olanı, yönetmenliğini Nişan Hançer’in yaptığı başrollerini Nurettin Çamlıdağ, Uğur Kıvılcım, Sami Ayanoğlunun paylaştığı, zeytin toplayıcıları Sami ile Elif’in aşkını işleyen 1961 yapımı Acı Zeytin olsa gerek 😊
Yılmaz Bengü’yü 70’li yıllarda Armutlu’da tanıdım. O zamanların modeli, Ford marka, bordo, krem çift renkli güzel bir arabası vardı altında. Yakışıklıydı. Sonraları her neler yaşandıysa özelinde, arabasının hurda, kendisinin de perişan, pejmürde haline şahit oldum. İskelede, bugünkü Aktaşlar marketin olduğu yerdeki düşük banket boş arazide, derme çatma bir kulübede annesi ve babasıyla birlikte yaşadılar epeyce. Geçirdiği bir kaza sonucu gözünün birini kaybettiğini hatırlıyorum. Eşinin zaman zaman gelip götürmek istediğini ancak gitmediğini hatırlıyorum. En son çarşı camiinin karşısındaki, günümüzde yıkılmış olan kahvehanelerin arkasındaki tuvaletlerin temizliğini yaparken gördüm ve öyle bir insanın bu hale gelmesinden ben utandım, üzüldüm. Önce anne babası sonra da kendi göçtü gitti bu dünyadan. Kendinden başka kimseye zararı olmayan, son derece efendi, o halde bile saygısını yitirmeyen ve bence adının Armutlu tarihine yazılması gereken çok hüzünlü bir hikayenin kahramanıdır kendisi. Ruhları şad olsun. Aklıma düştü, sizlerle de paylaşmak istedim.


Ayhan Baykut
Foto : Yılmaz Bengü, Birsen Bengü
Sinematurk web sitesinden alıntıdır. 

Yorumlar

  • https://stevieraexxx.rocks/city/Discreet-apartments-in-Haifa.php
    Yanıtla

    Greetings! Very useful advice in this particular article! It is the little changes that will make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!

  • דירות דיסקרטיות בבאר שבע
    Yanıtla

    Everything is very open with a very clear explanation of the challenges. It was truly informative. Your site is very helpful. Many thanks for sharing!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hemen kayıt ol.

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.